Як допомогти дитині зосередитися: синдром дефіциту уваги – не вирок

Вчителька або вихователька знову скаржиться на вашу дитину: всидіти спокійно не може, руку не піднімає, а викрикує відповіді з місця? Вчення уроків або читання книг перетворюються на суцільний кошмар – батьки нервують, дитина постійно відволікається і через п’ять хвилин забуває те, що тільки що вивчив? Дитина знову втратив сменку, забув підручник або іграшку, не пам’ятає, куди поклав кишенькові гроші? Саме так проявляється синдром дефіциту уваги (СДВ) – відхилення, яке розвивається в дитячому віці, але не проходить у міру дорослішання. Дослідження показують, що цього синдрому схильні до 10% дітей дошкільного та шкільного віку. Що ж це за «звір» такий, і як з ним боротися?

Що відбувається з дитиною

Перш за все варто підкреслити, що СДВ – це не результат поганого виховання або безконтрольного перегляду мультиків. Причиною такого стану є відхилення в роботі головного мозку, а точніше – дефіцит гормонів норадреналіну і дофаміну в деяких ділянках мозку. Це порушує передачу нервових імпульсів, через що дитині стає складно зосередитися, виникають проблеми із запам’ятовуванням інформації. Зміни стосуються і поведінки – часто у таких дітей підвищується рухова активність, їм складно всидіти на місці. Діти з СДВ не можуть «потерпіти», якщо потрібно почекати якихось задоволень, вони перебивають дорослих, викрикують відповіді з місця. Іноді цей стан посилюється заниженою самооцінкою, хоча діти задирають однолітків, виглядають занадто впевненими в собі.

Чому виникає СДВ

Причини, які провокують цей синдром, різноманітні: від куріння мами під час вагітності до різних травм або вроджених особливостей. Однією з причин є неправильний раціон – недолік незамінних жирних кислот омега-3, який зустрічається дуже часто. Сучасні дослідження доводять: у дітей з СДВ існує недолік цих кислот. Спровокувати розвиток симптому може і нестача білка, занадто велика кількість вуглеводів, алергії або вживання продуктів з хімічними добавками.

Як допомогти дитині

Синдром дефіциту уваги «заважає жити» і дитині, і оточуючим його людям. Допомога повинна бути комплексною, і зазвичай вона складається з корекції поведінки дитини, виконання спеціальних вправ на підвищення концентрації уваги, прийому лікарських препаратів. Сучасні дослідження показують, що седативні засоби – це спосіб позбутися від проявів СДВ, але не від його причини. Щоб остаточно перемогти синдром, потрібно відрегулювати роботу головного мозку, і перше, на що варто звернути увагу – це корекція раціону. Дітям, які не можуть зосередитися, радять частіше їсти морську рибу або приймати добавки, в яких міститься ДГК – жирна кислота, яку відносять до омега-3.

Дослідження дітей з СДВ показали: прийом ДГК позитивно впливає на їх стан. І міститься вона в м’язах морської риби або спеціальних дієтичних комплексах.

Прийом омега-3 допомагає дітям зосередитися, зменшує прояви СДВ, покращує координацію рухів, підвищує здатність до навчання (особливо це стосується навичок письма і читання). Дуже ефективним виявилося поєднання омега-3 і антиоксидантів – після піврічного прийому симптоми дефіциту уваги у дітей проявляються в набагато меншому ступені.

Причина, по якій омега-3 так позитивно впливає на дитячий мозок, проста: ці ПНЖК входять в ліпідний шар клітинних мембран і «відповідають» за передачу нервових імпульсів. Таким чином, омега-3 допомагає позбутися не тільки від проявів синдрому дефіциту уваги, але і від ряду причин, які його викликають.

Рубрики

Интересные статьи

Читайте в рубрике

Форма обратной связи*

Всегда рады ответить на вопросы. Один из наших опытных экспертов охотно предоставит вам обратную связь в кратчайшие сроки.